Wrastające paznokcie to częsta i nad wyraz dokuczliwa dolegliwość. O tym jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonał się już nie jeden mężczyzna i nie jedna kobieta. Towarzyszący ból jest przyczyną znacznych utrudnień w życiu codziennym. Najczęstsza metodą leczenia, jak dotąd była „korekta” chirurgiczna – wycięcie fragmentu lub całego paznokcia wraz z macierzą. Niestety mimo iż jest to zazwyczaj bolesny zabieg to problemu wrastającego paznokcia nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała lecz kierunku wzrostu nowego paznokcia nie zmieni. Tak dzieje się u co najmniej 70% chorych.arszych. Narzędzia sterylizowane są w autoklawie medycznym dając pewność, że możecie czuć się tu bezpieczni.
Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” czyli hipergranulacja. Ostatnia faza jest niezmiernie bolesna i dużo trudniejsza do opanowania. Dochodzi do tego, że chory nie tylko mocno utyka, ale powoli przestaje całkowicie chodzić. W skrajnych wypadkach może dojść do zatrucia organizmu a w konsekwencji nawet do zgonu.
Po zabiegach można swobodnie jeździć na rowerze, pływać w basenie i chodzić do pracy. Samemu zabiegowi nie towarzyszy dodatkowy ból.
Przyczyny wrastania paznokci:
- Niewłaściwa pielęgnacja stóp z wycinaniem kątów paznokcia
- Zaburzenia wzrostu paznokcia (paznokcie rurkowate, „zatopiony” paznokieć, łuszczyca)
- Predyspozycje genetyczne
- Wady stóp
- Nadmiernie długie palce u stóp
- Nieodpowiednie obuwie (ciasne, na wysokich obcasach)
- Za duże buty sportowe
W zależności od danego przypadku Podolog dobiera odpowiednią terapię. Najczęściej jest to usunięcie wrastającej części paznokcia i założenie klamry ortonyksyjnej. Ukierunkowuje ona płytkę paznokciową by mogła rosnąć w odpowiednim kierunku nie dając przy tym dolegliwości. Efekty widoczne są już nawet po pierwszym tygodniu od zakończenia zabiegu, a dolegliwości bólowe ustępują często zaraz po zabiegu. Klamrę na paznokciu nosi się w zależności od przypadku od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. W tym celu wymagana jest co jakiś czas kontrola u podologa. W trudniejszych przypadkach, gdzie wrastający paznokieć wrósł się zbyt głęboko i w dodatku widoczna jest już hipergranulacja czyli tzw. „dzikie mięso” stosuje się najpierw specjalny opatrunek. A kiedy już hipergranulacja będzie wysuszona rozpocznie regulowanie wzrostu paznokcia za pomocą klamry.
W zależności od typu wrastania można zaproponować:
- Klamry plastykowe PODOFIX
- Klamry z włókna szklanego HERBITAS
- Klamry drutowo-plastykowe COMPIPED
- Klamry drutowe 3TO
- Klamry metalowe GOLDSTADSPANGE
UWAGA! W razie potrzeby pacjent jest kierowany na konsultację lekarską.